הפקעת מקרקעין ופיצויי הפקעה: מה חשוב לדעת?

הרשות המקומית רוצה להרחיב את הרחוב ולצורך כך נדרש שטח מהחלקה שלכם, כמובן שהרשות מוכנה לתת לכם פיצויי הפקעה. במידה וכן, חשוב לוודא כי מדובר בפיצוי לא הולם ונמוך מאוד. על מנת לקרוא על כל זאת ועוד – קראו את המאמר הבא.

הפקעת מקרקעין: פיצויי הפקעה לבעלי הקרקע

החוק בישראל מעניק לרשויות המקומיות סמכויות רבות ומתייחס אליהן כאל נאמני הציבור, כלומר ככאלו שטובת הציבור עומדת אל מול עיניהן. כך למעשה, כל הפקעה של מקרקעין הינה העברה כפויה של זכויות במקרקעין לצורכי ציבור. הפקעת מקרקעין יכולה להיות לצורך סלילת דרכים, שתילת גנים, ארגון שטחי נופש, וכל זאת תוך פיצויי בעל הקרקע באופן מלא או חלקי. הפקעת מקרקעין אינה נחשבת עסקה לפי סעיף 6 לחוק מקרקעין, אלא כאקט קנייני ולא תכנוני.

פיצויי הפקעה: המטרה בקביעת הפיצויים

הרשות המקומית אשר מבצעת הפקעה אמורה לשלם לבעל זכויות במקרקעין שהופקעו. בקביעת פיצויי הפקעה המטרה הינה להעמיד את בעל הזכויות באותו מצב כלכלי, שבו היה עומד אלמלא ההפקעה. זאת אומרת, שבכספי הפיצויים שבעל הקרקע יקבל מהרשות המפקיעה הוא יוכל לרכוש זכות או טובת-הנאה דומה לזו שהופקעה מידיו.

פיצויי הפקעה: המאבק על הפיצויים

פעמים רבות, ישנם מקרים שנקבע גובה סכום הפיצויים לבעל הקרקע והוא אינו יכול לערער על כך. כל רשות שמפקיעה נכס חייבת לשלם תשלום מלא לבעל הנכס למעט החלק שאינו חייב בפיצוי. על-פי חוק תכנון הבנייה, יש לפצות את בעל הקרקע רק על 60% משטח החלקה. לפי פקודת קרקעות ופקודת הדרכים ומסילות ברזל יש לפצות רק על 75% משטח החלקה. כפי שציינו קודם לכן, מטרת הפיצוי היא לאפשר לבעל הזכויות בקרקע שהופקעה לקבל תשלום עבור טובת ההנאה בקרקע שנלקחה ממנו. כך, שבכספי הפיצויים הוא יוכל לשוב ולרכוש קרקע בערך כספי זהה לזו שהופקעה ממנו.

מדוע צריך לערב שמאי מקרקעין במקרה של הפקעת מקרקעין ופיצויי הפקעה?

שווי הקרקע המופקעת וסכום הפיצוי שצריך לקבל עליה, נקבע על ידי שמאי מקרקעין מטעם הבעלים. במידה וסכום הפיצוי שנקבע על ידי השמאי אינו מקובל על הרשות המפקיעה את השטח לרשותה – ניתן להביא את המחלוקת לידי הכרעה בבית המשפט. לכן, חשוב מאוד להיוועץ עם שמאי מקרקעין הבקיא בתחום. רק שמאי מקרקעין מוסמך, ותיק ומקצועי בתחום יכול לקבוע את גובה הפיצוי.

לא רק זאת, אלא שבמקרים רבים צריך שמאי מקרקעין לצד בעל הקרקע מכיוון שהפקעת השטח פוגעת ביתרת החלקה ועל יתרת החלקה הרשות לא נותנת פיצוי.

פיצויי הפקעה: שירותי המשרד של מרקוס שמאות

 • בדיקה תכנונית של המקרקעין אחת לשלוש שנים תבטיח שלא להפסיד את החלק הארי מפיצוי ההפקעה העתידית.
 • חוות דעת לתביעת פיצויי הפקעה. בחוות הדעת אנו בודקים לא רק את שווי השטח המופקע, כי אם גם את יתרת שטח החלקה. בנוסף, אנו מכמתים את הפיצוי גם בגין יתרת שטח החלקה.
 • משרדנו עובד בשיתוף פעולה אם משרדי עו"ד רבים בתחום. אנו נשמח לעבוד בשיתוף פעולה עם עו"ד שהלקוח יבחר.

רוצים לוודא שאכן הפיצוי שמציעים לכם הוא הפיצוי המקס'? או שאולי אמרו לכם שאין לכם בכלל זכות לקבלת פיצוי? פנו למשרדנו ונדאג שתקבלו את כל הזכויות המגיעות לכם. זכרו, האינטרס שלכם הוא האינטרס שלנו!

לקריאה נוספת לחצו כאן

זקוקים לקביעת פיצויי הפקעה שהנכם צריכים לקבל מהרשות המקומית? אם ברצונכם לפנות אלינו , התקשרו אלינו ל-054-4706625 או השאירו פרטים בטופס הבא ונחזור אליכם בהקדם:

  גלילה לראש העמוד
  shutterstock_79426969
  shutterstock_79426969
  צריכים ייעוץ של שמאי מקרקעין?

  אנו כאן בשבילכם לייעוץ מקצועי. חייגו 054-4706625 או השאירו כאן פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם: